امروز چهارشنبه 21 آذر 1397
 

No Image No Image
نظرسنجی
آیا داوری را در حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات حقوقی موثر میدانید؟
  
No Image No Image No Image

No Image No Image
آب وهوا

No Image No Image No Image

No Image No Image
تبلیغات
تبلیغات
No Image No Image No Image

No Image No Image
تماس با ما

تماس با ما

No Image No Image No Image

No Image No Image
پیوندها


No Image No Image No Image

گام چهارم طرح ترویج داوری چاپ ارسال به دوست
1393/04/14 ساعت 07:27:49

  موضوع : اشتراط عقود نکاح به شرط داوری

 

                                 اهداف:  درج  شرط  داوری در عقود نکاح ،رسیدگی به دعاوی مالی ناشی از نکاح  در مؤسسات داوری ،کاهش ورودی محاکم خانواده ارائه خدمات مشاوره و داوری به صورت همزمان به زوجین

کاهش ورودی پرونده ها به سیستم قضایی یکی از راهبردهای قوه قضائیه و به ویژه معاونت اجتماعی در سال 1392 می باشد . لذا

معاونت اجتماعی دادگستری استان مرکزی در راستای اهداف و برنامه های خود در سال 1392 همگام با منوّیات رهبر معظم انقلاب،اقدام به ارائه طرح توسعه نهاد داوری در استان مرکزی نموده است .

با توجه به مزایا و ویژگیهای خاصی که در نهاد داوری وجود دارد ، مسلماً توسعه آن در پایداری و قوام صلح و سازش بین آحاد جامعه ، کاهش کینه ورزی ،حل مسالمت آمیز دعاوی و اختلافات ،کاهش هزینه های دولت ،نقش مؤثری خواهد داشت .

با توجه ضرورت اشتراط قراردادها و عقود به شرط داوری ،معاونت اجتماعی استان مرکزی  اقدام به اشتراط عقود نکاح به شرط داوری نسبت به اختلافات مالی ناشی از نکاح منعقد نموده است که فرآیند و مکانسیم اندراج شرط در عقود نکاح منعقده در استان مرکزی به شرح ذیل به عمل آمده است :

1-با توجه به اعلام نظر معاونت اجتماعی استان برجواز درج شرط داوری در عقود نکاح و اختلاف نظر اداره کل ثبت استان بر عدم جواز آن ، لذا مراتب از مدیر کل محترم امور اسناد و سردفتران سازمان ثبت اسناد کشور استعلام شده است که نظر آن اداره کل محترم هم ، مبنی بر جواز درج شرط داوری در این اسناد

به شرح مرقومه شماره 105457/91 مورخ 12/6/91 مؤید این جواز اعلام گردیده است.

2-معاونت اجتماعی استان مرکزی قصد داشته که در زمان چاپ سند خام نکاح،اقدام به درج این شرط در اسناد مذکور بنماید که اداره کل محترم امور اسناد و سردفتران ، اگرچه  بدون ارائه دلیل ،مخالفت کرده است  لذا با توجه به نظریه مذکور ، چنین امکانی میسور نشده است و ممهور نمودن کلیه اسناد ، قبل از تحویل به سردفتران هم ، مجاز دانسته نشده است .لذا معاونت اجتماعی استان مرکزی ، با دعوت از کلیه سردفتران ازدواج در استان ،جلسه ای تشکیل داده و ضمن اخذ نقطه نظرات این عزیزان،مصوب گردید که متن شرط مورد نظر ،به صورت مهر ساخته شود و سردفتران محترم ، پس از موافقت زوجین ، به جهت سرعت در کار، نسبت به درج آن در اسناد نکاح اقدام نمایند که سپس این مهرها تحویل کلیه سردفتران شده است .

3-نمونه شرط داوری ویژه عقود نکاح به شرح ذیل تنظیم و بر اساس آن ، مهر ساخته شده که اندازه مهر مذکور با دفترچه های نکاح انطباق داده شده است . نمونه شرط پیوست می باشد .                                                                             

4-تعدادی از سردفتران ، قبول نمودند که به عنوان داور در مؤسسه داوری استان هم مشغول به کار شوند و در پرونده های مالی ناشی از نکاح ، با ارجاع از طریق مؤسسه، نسبت به  اصدار رأی به عنوان داور اقدام نمایند . لذا برای این نوع سردفتران ،بَنِر به صورت اِستَند تهیه و در دفترخانه آنان نصب شده است تا مراجعین مطلع باشند که سردفتر محترم مذکور، داور مؤسسه هم می باشد . این کار موجب مشارکت روحانیون معظّم در امور داوری و استفاده از علم و تجربیّات آنان خواهد شد و مسلماً در افزایش صلح  و سازش هم مؤثر خواهد بود .علاوه بر اینکه خدمات مشاوره ای هم به صورت همزمان به آنان اراده خواهد شد .

5-با کاهش پرونده های مالی ناشی از ازدواج در محاکم خانواده، قضات محترم این محاکم ، فرصت بیشتری در ارائه مشاوره و دقت در شناسایی آسیب های خانوادگی زوجین و نهایتاً سعی و تلاش وافر در صلح و سازش و با کاهش این آسیب ها خواهد داشت .

 

 

 

<قبل   بعد>
No Image No Image
جستجوی سریع

No Image
No Image No Image No Image

No Image No Image
ورود کاربران
نام کاربری

کلمه عبور
مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور

ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت

No Image No Image No Image

No Image No Image

 

No Image No Image No Image

No Image No Image
آمار بازدید ها
بازدیدکنندگان: 413783
حاضرین در سایت
5 میهمان حاضرند
No Image No Image No Image

تمامي حقوق براي اين سايت محفوظ مي‌باشد. کپي برداري از اين سايت تنها با ذکر منبع مجاز مي‌باشد